Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(407 , 0 )
Yeni Yorum

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 ZiyaretçiÇevrimdışı
kaan
MODERATÖR
MODERATÖR
430 Konu
429 Mesaj
0 Rep

1
Konu Tarihi: 16.03.2023 20:09
(Bu konu en son: 16.03.2023 Tarihinde, Saat: 20:14 düzenlenmiştir. Düzenleyen: kaan.)
[Resim: Yalan-Labirenti-inceleme-758x403.jpg]
Faşizm daima yalanlar zemininde boy verir. Yaptıklarını anlatacak doğru cümlelerin ve doğru insanların düşmanıdır. 2014 yılındaki Oscar ödüllerinde Almanya adına yarışan Im Labyrinth des Schweigens – Yalan Labirenti adlı film, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Nazi geçmişiyle yeteri kadar hesaplaşmamış bir ülkenin, Almanya’nın durumunu ve kendisiyle hukuk önünde yüzleşmesini anlatıyor.

Nuremberg mahkemelerinde Nazilerin üst düzey sorumluları yargılanmış ve mahkûm olmuşlardı. Peki Nazi rejimini işler kılan, rejimin Alman halkı içinde kökleşmesini sağlayan sıradan Almanlara ne olmuştu? Savaş bittikten sonra tüm Naziler ve Nazi destekçileri buhar olup uçmuş muydu?

Filmde Johann Radmann adlı genç bir savcı, Frankfurt Başsavcısı Fritz Bauer’in desteğiyle faşizmin temsilcisi olarak görev yapan sıradan Almanların peşine düşüyor. İşe Auschwitz Toplama Kampı’nda görev yapmış SS subaylarını bulmakla başlıyor. Önce 15 kişilik bir şüpheli listesiyle işe başlıyor. Savaş sonrasında ele geçirilen dosyalara baktığında ise sadece Auschwitz’te 8 binden fazla subayın görev yaptığını öğreniyor. Oturup tüm dosyalara tek tek bakıyor. Çoğunun savaştan sonra hiç yargılanmadığını ve Almanya’nın farklı bölgelerinde farklı işler yaparak hayatlarına devam ettiklerini öğreniyor.

Yalan Labirenti

Gerçek buydu. Nazilere savaş sırasında destek vermiş, işledikleri cinayetlere ortak olmuş binlerce Alman hiç yargı önüne çıkmadan hayatlarına devam ediyordu. Savcı Radmann bu noktada ya kendi ulusunun sessizliğine uyarak her şeyin savaşta yapıldığını ve geçmişte kalması gerektiğine karar verecekti ya da 1939 ile 1945 arasındaki savaşta faşizme destek vermiş herkesi bulmaya çalışacaktı.

Genç savcı belki herkesi değil ama Auschwitz’te masum insanları ölüme gönderenleri tek tek buldu. Kimisi öğretmen, kimisi oto tamircisi, kimisi pastane sahibi ve kimisi de iş insanı olmuştu. Nazi Almanyası’nda iktidarın gücü ve büyüsüyle siyasi cinayetlerin tetikçisi olmuşlar, çoğu Yahudi olmak üzere yüzlerce, binlerce insanın ölümüne direkt veya endirekt olarak katılmışlardı. Vicdanlarını unutan bu Almanlar, savaştan sonra hiçbir şey olmamış gibi kalabalığa karışıp günlük yaşamlarına devam etmişlerdi. Auschwitz gibi ölüm fabrikalarında SS subayı olarak görev yapan bu suçlular, Hannah Arendt’in “Kötülüğün Sıradanlığı”nda anlattığı gibi sıradan faşizmin üyeleriydiler. Onları bulmak, yargılamak ve Alman ulusunun bu konudaki utanç verici suskunluğuna son vermek gerekiyordu.

Frankfurt Yüksek Mahkemesi’ndeki dava 1963 yılında başladı.

Toplama kampından kurtulan 211 kişi tanık olarak ifade verdi.

Yalan Labirenti incelemesi

Auschwitz’te SS subayı olarak görev yapmış 19 kişiden 17’si suçlu bulundu. Yargılananlardan hiçbiri “pişman olduğunu” söylemedi. Hepsi devlet görevlisi olarak “emirleri yerine getirdiğini” söyledi.

Oysa yerine getirdikleri emirler açıkça savaş suçu içeren cinayet emirleriydi. Auschwitz’teki ölüm kayıtlarının hemen hepsinin altında şu yazılmıştı: “Kaçmaya çalışırken vuruldu.”

Birkaçı hariç hiçbiri gerçekten kaçmaya çalışmamıştı. Naziler onları canları istediği için vurmuştu. Bir profesörün kasketini alıp dikenli tellerin arkasına atmış ve gidip almasını söylemişlerdi. Yaşlı adam tellerin arkasına geçince onu sırtından vurmuşlardı. Kayıtlara aynı şekilde geçti: “Kaçmaya çalışırken vuruldu.”

Dava 20 ay sürdü. Almanya tarihinin Nazi geçmişine bakışındaki değişimin bir dönüm noktası olarak tarihe geçti. Artık hiçbir Alman bu konuda sessiz kalmayacaktı.

Yaşananlardan çıkarılan ve bir daha yaşanmaması için değişen zihinler ve yasalar sayesinde faşizm, Alman topraklarında bir daha kök salamayacaktı.
kaynak: kayiprihtim.com

Anahtar Kelimeler
Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Videosu, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi online izle, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Bedava indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Yükle, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Hakkında, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi nedir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Free indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi oyunu, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi download, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Full indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Full izle, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Crack indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi nasıl yapılır, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi full oyna, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi yamaları, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi modları, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi harita modu, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi harita yaması, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi araba modu, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi araba yaması, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi skin indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi türkiye modu, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi türkiye modu indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi apk indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi android apk indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi para hileli apk indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi hileli apk, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi hileli apk indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi psd indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi psd download, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi haber, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi haber oku, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi haber izle, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi oyun haberleri, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi oyun hakkında, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi otobüs modu indir, Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi otobüs yaması indir

Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi konusu
Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Konusunun Linki Direk Link
Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Konusunun HTML Kodu HTML Link
Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Konusu BBCode Linki BBCode Link
Yalan Labirenti: Bir Ulusun Kendi Geçmişiyle Yüzleşmesi Konusunu Paylaş Sosyal PaylaşSunucu Durumu
Sunucumuz Onlie Keyifli Forumlar !
Turkish Lang by MCTR | Powered by MyBB, © 2002-2024 Designed by ModernHoca