Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(277 , 1 )
Yeni Yorum

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 ZiyaretçiÇevrimdışı
kaan
MODERATÖR
MODERATÖR
430 Konu
429 Mesaj
0 Rep

1
Konu Tarihi: 16.03.2023 20:06
(Bu konu en son: 16.03.2023 Tarihinde, Saat: 20:14 düzenlenmiştir. Düzenleyen: kaan.)
[Resim: Top-Gun-Maverick-elestiri.jpg]
Top Gun: Maverick incelemesi yayında. Bir dönem dünyayı sarsan efsanevi Top Gun‘ın devamı niteliğindeki film, uzunca bir süre sonra hikâyesini aynı tat ve heyecanla devam ettirebilmeyi başarıyor. Yarattığı heyecan ve aldığı olumlu eleştirilerle film, tüm zamanların en iyi gişe performanslarından birine imza atarak, otuz altı yıl sonra, seyircisine Top Gun heyecanını yaşatabiliyor.

Top Gun: Maverick – Hikâye Kaldığı Yerden, Otuz Altı Yıl Sonra…
Bu bölüm yüksek dozda geçmişe özlem içerebilir.

Düşünün, öyle bir çağda yaşıyorsunuz ki, aradığınız kişiye dilediğiniz vakit ulaşabileceğiniz bir cep telefonunuz olmadığı gibi bazılarının evinde telefon dahi yok! Sevdiğiniz müziği arkadaşınıza dinletmenize vesile olacak YouTube ya da Spotify gibi platformlar henüz icat edilmediğinden, üç beş kanallı radyodaki program saatlerine göre gününüzü planlamanız şart. Bin bir naz ve niyazla kaset doldurttuğunuz abilerin kral olduğu bir çağ bu.

Top Gun: Maverick İnceleme

Aklınıza düşen her bilgiyi sorup soruşturabileceğiniz Google Efendi olmadığından, kütüphanenizdeki dizi dizi Meydan Larusse ciltlerini indirip kaldırmaktan helak olmuşsunuz. Dünyada olan biten her şeyden dakikasında haberdar olabileceğiniz Twitter bir yana, TV’deki tek kanalın akşam on dokuz haberlerine mahkûmsunuz. Dolayısıyla yan mahallenizde olan bitenden dahi günler, belki aylar sonra haberiniz olabiliyor.

Bir küsüp bir barıştığınız sevgiliniz, arkadaşlarınız, aileniz ve elinizle dokunabildiğiniz gerçek dostlarınız dışında kimseyle iletişimizin olmadığı bir çağ. Etrafınızda olan bitenle ilişkinizin sınırlı olduğu, kafanızın pek çoğu çöp hükmünde bilgilerle tıka basa dolu olmadığından olsa gerek daha bir güzel olduğu vakitler. Çok fazla değil, otuz, otuz beş yıl kadar öncesinden bahsediyoruz. Zamanın daha ağır aktığı, belki de bu sebepten yaşamımızdaki pek çok şeyin adamakıllı yaşandığı seksenli yıllardan.

Gün batımını seyrederek soğuk bir bira yudumlamanın, bir jeton alıp müzik kutusundan istediğiniz parçayı çalmanın, cesaret edip sevgilinizin saçını okşamanın ya da arkadaşlarınızla birlikte sinemada güzel bir film seyrettikten sonra upuzun sohbetler yapmanın keyfiyle mutlu olduğumuz o güzel yıllardan. İşte Top Gun’ın çekildiği zamanlar böyle zamanlardı, Top Gun: Maverick ise günümüz dünyasının filmi. Aradaki en temel fark bu!

Top Gun Efsanesine Kısa Bir Bakış
Top Gun 2 Maverick

Seksenli yılların kült filmi Top Gun’ı yıllar sonra dahi keyifle izliyor olmamızın sebeplerinden biri başarılı bir ekip çalışmasıydı şüphesiz. Usta yönetmen Tony Scott, hava sahnelerini gerçekçi kılmak için, uçaklara yerleştirdiği kameralarla yaptığı gerçek zamanlı çekimlerle, günümüz dünyasında dahi soluksuz izlenebilen bir aksiyon performansı yaratmayı başarabilmişti. Akılda kalıcı performanslarıyla, başrol oyuncuları Tom Cruise ve Kelly Mc Gills epey sükse yapmışlardı. Film müziklerini içeren albüm dünya listelerinde uzun zaman üst sıralarda kalmasının yanı sıra, Berlin’in “Take My Breath Away” şarkısı En İyi Orijinal Şarkı Oscar’ının da sahibi olmuştu.

Cruise’un ününe ün katan ve dünya çapında bir yıldız olmasının önünü açan filmde taktığı damla modeli Ray Ban gözlükler ile bol armalı havacı montları, aynı sarışın güzel Kelly Mc Gills’in omuz hizasındaki doğal dalgalı saç modeli gibi uzunca bir süre moda eğilimlerine yön vermişti.

Top Gun: Maverick ile Devam Eden Hikâye
İlk film, Hollywood yapımı diğer benzerleri gibi bolca Amerikan militarizmi içerdiği için eleştirilmişti şüphesiz. Final sahnesinde, Hindistan’ın hava sahasında it dalaşı yapan Amerikan jetlerinin başarısının kimi ve neden mutlu ettiği mevzusu tartışılabilir elbette. Ancak bütün bunlar, yönetmenin ve oyuncuların, hikâyeyi gerçekçi kılmadaki başarısını gölgelemedi. Sonuçta bir dönem tüm dünya gençliğinin soluksuz izlediği bir yapımdan bahsediyoruz. Başı sonu belli, klişelerle arasına mesafe koyabilmiş, seyircisini inandırmayı başarabilmiş bir yapımdı Top Gun.

Kahramanımız Maverick, kadınlar üzerindeki tartışılmaz cazibesi bir yana, kendi gibi savaş pilotu babasının hayaletiyle meselesi olan, özgüven eksikliğinden mustarip, sorunlu bir karakterdi. Göz kamaştırıcı uçuş becerilerine rağmen, asi ve ayarsız tavırlarıyla başarıyı ıskaladığına çokça şahit olmuştuk. O sıralar henüz çok genç olan Tom Cruise’un inandırıcı oyunculuğu ile vücut bulan Maverick karakteri, dönem gençliğinin kendisiyle duygudaşlık kurmasına vesile olan tüm nitelikleri karakterinde barındırıyordu.

Maverick incelemesi

Gelelim tam otuz altı yıl sonrasına. Top Gun: Maverick hikâyeye kaldığımız yerden, yine klişelere teslim olmadan devam ediyor. “Asıl üzücü olan yaşlanmak değil, uslanmak” sözüne inat, dik başlı ve idealist karakterinden ödün vermemiş Maverick, otuz altı yıl sonrasının seyircisini hayal kırıklığına uğratmamayı başarabiliyor. Zaten yaşlandığı da epey tartışmalı olan Maverick, halen Chef(albay) rütbesinde sürdürdüğü test pilotluğu ile sınırlarını zorlamayı seçerek, kariyeri yerine hayallerinin peşinden gitmiş. Haliyle başı beladan bir türlü kurtulmayan usta pilot, eski dostu Amiral Ice’ın koşulsuz desteğiyle her seferinde karşılaştığı sorunların üstesinden gelebilmiş. Ta ki kendisine geçmişteki korkularıyla yüzleşmesine sebep olacak zorlu bir görev verilene dek.

Maverick’in yeni görevi, Top Gun’a dönerek, en iyilerden oluşan genç pilot ekibini oldukça zorlu bir görev için eğitmek. Ekibin sağ salim dönmesinin dahi mümkün görünmediği operasyona katılacak pilotlardan birisi (Top Gun’da birlikte uçarlarken şehit olan) can dostu Goose’un oğlu Rooster olunca, görev daha da çetrefilli bir hale geliyor. Bu arada, Rooster karakterini Whiplash’dan aşina olduğumuz genç oyuncu Miles Teller’ın canlandırdığını da belirtelim.

Top Gun: Maverick’in Başarısı
Filmin, geçen zamanın değiştirdiği onca şeyden kendini soyutlamayı başararak, ilk filmin belleklerimizde bıraktığı güzel izleri tekrar canlandırabilmesinde yönetmen Joseph Kosinski’nin rolü büyük şüphesiz. Harold Faltermeyer’ın muhteşem müziği ile klasik açılışını yapan filmin Peter Craig’in yazdığı senaryosu, onca beklentiyi savuşturmayı başararak ve hayal kırıklığına yer bırakmaksızın oldukça sürükleyici bir tarzda ilerliyor.

Dikkatli seyircilerin fark edeceği üzere ilk filmde adı geçen Penny karakteri, Cruise gibi güzel yaşlananlar kulübü üyesi Jennifer Connelly’nin keyifle izlenen oyunculuğu ile vücut buluyor. Bu arada gözler Kelly Mc Gillis’in canlandırdığı Charlie’yi, kulaklar Take My Breath Away şarkısının hoş melodilerini arıyor ister istemez. Charlie karakteri Top Gun: Maverick’te olmasa da en azından bir yerde adının anılmasını bekleyen seyirci eli boş dönüyor. Take My Breath Away şarkısı da en azından jenerikte çalabilirdi diye düşünüyoruz ister istemez .

Top Gun: Maverick

Tom Cruise’un, Val Kilmer’ın devam filminde oynaması konusunda yapımcı Jerry Bruckheimer’a baskı yaptığı da söylentiler arasında. Gırtlak kanseri sebebiyle sesini kaybeden Kilmer’in yapay zekâ teknolojisiyle konuşturulduğu filmde günümüz teknolojisine minnettar kalmamak mümkün mü? Serinin ilkinde Ice karakteriyle Maverick’in Top Gun’daki rakibini oynayan Kilmer’in filme renk kattığı bir gerçek.
kaynak: kayiprihtim.com
Çevrimdışı
fdgtfdgfdgfdxgzsw3
YENİ Oyuncu
YENİ Oyuncu
0 Konu
2 Mesaj
0 Rep

2
Konu Tarihi: 15.06.2024 22:12
fcbgfgddfgh

Anahtar Kelimeler
Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Videosu, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle online izle, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Bedava indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Yükle, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Hakkında, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle nedir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Free indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle oyunu, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle download, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Full indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Full izle, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Crack indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle nasıl yapılır, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle full oyna, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle yamaları, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle modları, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle harita modu, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle harita yaması, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle araba modu, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle araba yaması, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle skin indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle türkiye modu, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle türkiye modu indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle apk indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle android apk indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle para hileli apk indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle hileli apk, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle hileli apk indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle psd indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle psd download, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle haber, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle haber oku, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle haber izle, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle oyun haberleri, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle oyun hakkında, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle otobüs modu indir, Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle otobüs yaması indir

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları İncelemesi – İyi Bir Film Neler Gerekir? kaan 0 282 16.03.2023 20:09
Son Yorum: kaan
  Doctor Strange in the Multiverse of Madness İncelemesi: Nasıl Daha İyi Olabilirdi? kaan 0 232 16.03.2023 20:08
Son Yorum: kaan
  Jurassic World: Dominion İncelemesi – Başarısız Bir Nostalji Sömürüsü kaan 0 234 16.03.2023 20:08
Son Yorum: kaan
  The Black Phone İncelemesi: Amerikan Banliyölerinde Dinmeyen Korku Rüzgârı kaan 0 229 16.03.2023 20:07
Son Yorum: kaan
  Ölümcül Takip İncelemesi: Güney Kore Sineması, Medyatik Seri Katillere Karşı kaan 0 217 16.03.2023 20:06
Son Yorum: kaan

Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle konusu
Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Konusunun Linki Direk Link
Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Konusunun HTML Kodu HTML Link
Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Konusu BBCode Linki BBCode Link
Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle Konusunu Paylaş Sosyal PaylaşSunucu Durumu
Sunucumuz Onlie Keyifli Forumlar !
Turkish Lang by MCTR | Powered by MyBB, © 2002-2024 Designed by ModernHoca