Canonical URL Nedir?

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(602 , 0 )
Yeni Yorum

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 ZiyaretçiÇevrimdışı
kaan
MODERATÖR
MODERATÖR
430 Konu
429 Mesaj
0 Rep

1
Konu Tarihi: 28.03.2023 03:12
SEO sektöründe uzun zaman bulunan ancak ilk başlarda değerini bilinemeyen bir şeydir Canonical URL. Neden Canonical diye merak edenler için ismini rel=”canonical” etiketinden aldığını belirtebiliriz. Kopya içerik problemini çözmek isteyen birçok seocu bu etiketi kullanmaktadır.
[Resim: 10.jpg]
Söz konusu Canonical URL olunca birçok farklı fikir ile karşılaşmış olacağınızı tahmin ediyoruz. SEO bakış açısına göre Canonical URL’yi şu şekilde tanımlayabiliriz. ‘’Canonical URL, ziyaretçilerinizin görmesini istediğiniz URL’’ olarak bilinmektedir. Anasayfayı tanımlamak için Canonical URL kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse;
1- www .exam p le. co m
2- example.com
3- https:// www .example. com
4- http:// www .example .com
5- e xample. com/ home.asp
6- www .e xa m p le .c om/i nde x. html
Bakıldığı zaman yukarıda yazdığımız bütün URL’ler farklıdır. Arama motorlarının özelliklerini düşündüğümüz zaman bu durum çok fazla problemi de ortaya çıkarmaktadır.
Canonicalleştirme işlemi de tam bu noktada ortaya çıkıyor. Canonicalleştirme dediğimiz şey birçok URL arasından en iyi URL’yi seçmektir. Tabii ki zaman zaman yanlış seçimde olabilmektedir. Bu durumu şöyle anlayabilirsiniz. Almak istediğiniz ürün belli fakat her seferinde farklı bir sayfa ile karşılaşıyorsunuz. Site sahipleri, kopya içerik ve dahili-harici link problemleri ile karşı karşıya kalabilir.
Böyle bir şey yaşamamak için arama motorlarına ve kullanıcılara canonical URL yardımı ile tercih edilen sayfanın hangisi olduğunu bildirmektir. Farklı bir öneri arıyorsanız sayfanın tüm varyasyonlarını canonical URL’ye yönlendirebilirsiniz. Bütün arama motorları canonical etiketini desteklemektedir.
Canonical etiketleri ve kopya içerik konusu her zaman tartışmaya açık bir konu olarak karşımıza çıkmıştır. www olan ve olmayan URL’lerin canonicalleştirilmesi sorusu her zaman sorulmuştur. Ek olarak yapılması gereken şey bu işleme ihtiyacı olan sayfa var mı yok mu analiz etmektir.
Aslında bu sorunun cevabı şudur diyebileceğimiz bir şey yok çünkü arama motorları her URL’nin sonunda bulunan ‘’/’’ işareti dahil birçok noktada canonicalleştirme işlemi yapmaktadır. Tabii ki küçük büyük harf farklılıkları gibi durumlarda bu sürece dahildir.
Birçok web sitesinin birbirine benzeyen ancak farklı URL’lere sahib 10-15 sayfası olabilir. Bu durumda tek bir URL belirleyebilirsiniz. Bunun için bu etiketi kullanarak tüm sayfaları en otoriter sayfaya yönlendirebilirsiniz. Bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. En doğru URL’yi içeren canonical etiketini kopya içeriklerin olduğu URL’lerin <head> kodunun içerisine yerleştirmektir.
Canonica terimi anlam olarak en basite indirgeme olarak da bilinmektedir. Canonical URL’nin gözükmesini istediğiniz en önemli ve en basit versiyonu olduğunun kesinlikle farkında olmanız gerekmektedir. Google, bu yöntem ile linkleri, içeriklerin sıralama sinyallerini ve URL’leri kolaylık iyileştirebilirsiniz.
Canonical etiketini kullanmak URL yönlendirmeleri için zaman zaman iyi bir tercih olacaktır ancak bazı durumlarda 301 kalıcı yönlendirmelerini kullanmak çok daha faydalı bir tercih olacaktır.

https://seoforumu.net/konular/canonical-url-nedir.3266/

Anahtar Kelimeler
Canonical URL Nedir? indir, Canonical URL Nedir? Videosu, Canonical URL Nedir? online izle, Canonical URL Nedir? Bedava indir, Canonical URL Nedir? Yükle, Canonical URL Nedir? Hakkında, Canonical URL Nedir? nedir, Canonical URL Nedir? Free indir, Canonical URL Nedir? oyunu, Canonical URL Nedir? download, Canonical URL Nedir? Full indir, Canonical URL Nedir? Full izle, Canonical URL Nedir? Crack indir, Canonical URL Nedir? nasıl yapılır, Canonical URL Nedir? full oyna, Canonical URL Nedir? yamaları, Canonical URL Nedir? modları, Canonical URL Nedir? harita modu, Canonical URL Nedir? harita yaması, Canonical URL Nedir? araba modu, Canonical URL Nedir? araba yaması, Canonical URL Nedir? skin indir, Canonical URL Nedir? türkiye modu, Canonical URL Nedir? türkiye modu indir, Canonical URL Nedir? apk indir, Canonical URL Nedir? android apk indir, Canonical URL Nedir? para hileli apk indir, Canonical URL Nedir? hileli apk, Canonical URL Nedir? hileli apk indir, Canonical URL Nedir? psd indir, Canonical URL Nedir? psd download, Canonical URL Nedir? haber, Canonical URL Nedir? haber oku, Canonical URL Nedir? haber izle, Canonical URL Nedir? oyun haberleri, Canonical URL Nedir? oyun hakkında, Canonical URL Nedir? Canonical URL Nedir? otobüs modu indir, Canonical URL Nedir? otobüs yaması indir

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rank Brain’in Kullanılma Amacı Nedir? kaan 0 349 28.03.2023 03:12
Son Yorum: kaan
  Canonical Etiketi Doğru Bir Biçimde Nasıl Uygulanır? kaan 0 418 28.03.2023 03:11
Son Yorum: kaan
  Google Adwords Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Çalışır? kaan 0 196 16.03.2023 21:05
Son Yorum: kaan
  Google Analytics Nedir? kaan 0 186 16.03.2023 21:02
Son Yorum: kaan
  AdSense nedir? kaan 0 202 16.03.2023 20:59
Son Yorum: kaan

Canonical URL Nedir? konusu
Canonical URL Nedir? Konusunun Linki Direk Link
Canonical URL Nedir? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Canonical URL Nedir? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Canonical URL Nedir? Konusunu Paylaş Sosyal PaylaşSunucu Durumu
Sunucumuz Onlie Keyifli Forumlar !
Turkish Lang by MCTR | Powered by MyBB, © 2002-2024 Designed by ModernHoca